-->


Match highlights from 2017 Argentine Open


Polo | Tournaments


2018 Argentine Open Fixtures Announced



1st November 2018 | Argentina


The Argentine Open Championship is the most important international championship at club level.


The 2018 Argentine Open will kick-off from Saturday, November 10. The Argentine triple crown contenders will have one week off betweeen the Hurlingham open finals this Saturday and the start of the Argentine Open next Saturday. The Argentine Open is going to be a long stretched tournament from the opening game next Saturday in Palermo until the final on December 15. Defending champion La Dolfina and their everlasting rivals, Ellerstina, have a bye the first weekend.
The Argentine Open Championship is the most important international championship at club level. It has taken place every year since 1893 at the Campo Argentino de Polo, Buenos Aires. It was known as the “River Plate Polo Championship” from 1893 to 1923. The handicap of the teams participating in the Argentine Open is between 28 - 40 goals.

TOURNAMENT SCHEDULE
Sat, 10 Nov    Bracket A    La Dolfina bye
Alegria vs. La Ensenada
La Aguada vs. La Dolfina Polo Ranch
Sun, 11 Nov    Bracket B Ellerstina bye
La Albertina vs. La Cañada Daily Racing Form
Las Monjitas vs. Cria Yatay

Sat, 17 Nov    Bracket A
La Aguada vs. La Ensenada
La Dolfina vs. La Dolfina Polo Ranch

Sun, 18 Nov    Bracket B
Las Monjitas vs. La Cañada Daily Racing Form
Ellerstina vs. Cria Yatay

Sat, 24 Nov    Bracket A
La Dolfina Polo Ranch vs. La Ensenada
La Dolfina vs. Alegria

Sun, 25 Nov    Bracket B
Cria Yatay vs. La Cañada Daily Racing Form
Ellerstina vs. La Albertina

TBA    Bracket A
La Dolfina vs. La Ensenada
La Aguada vs. Alegria

TBA    Bracket B
Ellerstina vs. La Cañada Daily Racing Form
Las Monjitas vs. La Albertina

Sat, 8 Dec    Bracket A
La Dolfina Polo Ranch vs. Alegria
La Dolfina vs. La Aguada

Sun, 9 Dec    Bracket B
Cria Yatay vs. La Albertina
Ellerstina vs. Las Monjitas

Sat, 15 Dec    4 pm Argentine Open Final

TEAM COMPOSITION
Bracket A (5 teams)
La Dolfina 40
Adolfo Cambiaso 10
Pelon Stirling 10
Pablo Mac Donough 10
Juan Martín Nero 10

La Aguada 33
Alejandro Astrada 8
Alfredo Bigatti 8
Miguel Astrada 8
Nacho Astrada 9


Alegria/La Irenita 32
Juan Zavaleta 8
Clemente Zavaleta 7
Matías Mac Donough 8
Frederic Mannix 9


La Dolfina Polo Ranch 31
Diego Cavanagh 8
Guillermo Terrera 8
Julián de Lusarreta 7
Ignatius du Plessis 8


La Ensenada 28
Facundo Fernández Llorente 7
Juan Britos 7
Juan Martín Zubía 7
Jerónimo del Carril 7


Bracket B (5 teams)
Ellerstina 40
Polito Pieres 10
Gonzalito Pieres 10
Nicolás Pieres 10
Facundo Pieres 10


Las Monjitas 37
Facundo Sola 9
Hilario Ulloa 10
Sapo Caset 10
Santiago Toccalino 8


Cria Yatay 32
Valerio Zubiaurre 8
Magoo Laprida 8
Joaquín Pittaluga 8
Iñaki Laprida 8


La Albertina 31
Francisco Elizalde 8
Nic Roldán 7
Ignacio Toccalino 8
Alfredo Capella 8


La Canãda Daily Racing Form 27
Agustín Obregón 6
Ezequiel Martínez Ferrario 7
Sebastián Merlos 8
Jared Zenni 6




-